Ahmet Ali Evci

Ahmet Ali Evci

AHMET ALİ EVCİ / 15.06.2016

GENÇ YAŞAMLARIMIZ

TEDBİR TAKDİR MESELESİ; YAZIMIN KONUSU SON 3 VEYA 5 YIL İÇİNDE ÖNÜNE GEÇEMEDİĞİMİZ ELİM KAZALAR YAŞAMAYA BAŞLADI, ÖNÜNE GEÇEMEDİĞİMİZ ELİM KAZALAR DİYORUM YA… VADE, VAKİT SEBEBİ TABİKİ SÖZ KONUSU DEĞİL, "İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN" "ŞÜPHESİZ BİZ ALLAH C.C. ‘DEN GELDİK VE ONA DÖNECEĞİZ" YAZIMIN BAŞINDADA KULLANDIĞIM KELİMELER GİBİ TEDBİR TAKDİR, TAKDİR CENABI ALLAH C.C. İSTERSE ŞARTSIZ VE ŞÜPESİZKİ OLUR, TETBİRDE BİZLERE BAHSETTİĞİ BUYURUĞU ÜZERE DÜNYADA EN ÜSTÜN VARLIK OLAN EŞREFÜMALÜKAT’A BULUNAN AKIL, AKILIN UYACAĞI YOL KURANI KERİM, EHLİSÜNNET VE İSLAM DİNİMİZDİR. YANİ PEYGAMBER EFENDİMİZ NE BUYURUYOR, KÜÇÜK SADAKAYI CARİYELERDEN BÜYÜK BELALARDAN KURTULURSUNUZ. TABİKİ ÖLÜMÜ BİR AN NE İLERİYE NE GERİYE ALABİLİRİZ, EĞER SENİN ÖLÜMDEN KURTULMAN MAKADDER İSE CENABI ALLAH C.C. O KURBANI (SADAKAYI) SANA NASİP KILAR, EĞER EZELİ HÜKMÜ DEĞİŞTİRMEYECEKSE NASİP ETMEZ. BİR HADİSİ ŞERİFİNDE HZ. PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V. ‘’’’ SADAKA BELALARI GERİLETİR, UZAKLAŞTIRIR VE ÖMRÜ UZATIR’’’’BUYURMUŞTUR. BUNUN MANASI SADAKA VERDİĞİN VE YEDİRDİĞİN KİMSELERİN SENİN HAKKINDA YAPACAKLARI HAYIR DUA VE TEMENNİLER, SANA GELECEK BELA VE MUSİBETLERİ UZAKLAŞTIRIR DA SENİN HUZUR VE SAADETE ERİŞTİRİR YORUMLANMIŞTIR.

BU KONUYLA İLĞİLİ ŞAHSIM OLARAK BİR SOHBETTE BULUNDUM KUSKUSUZ AYET KERİME VE HADİSİ ŞERİFLERİN DÂHİLİNDE BİR BÜYÜK HOCAMIZ BEYŞEHİRİN GÖÇERİ KÖYÜNDE BULUNDUĞUNDA KÖYDE DEVAMLI ELİM KAZALAR OLUYORMUŞ TIPKİ BİZİM KÖYDEKİ GİBİ BU HOCAMIZ ABDURRAHMAN OĞLU RAHMETLİ ERSİN ÇELİK KARDEŞİMİZİN CENAZESİ SONRASI BAŞINDAN GEÇEN BU ÖNEMLİ HADİSEYİ SÖYLE ANLATMIŞTI, HOCAMIZ O KÖYDE VE KÖYLÜYE SİZ KÖY ADINA KURBAN KESİN VE YEMEK VERİN DEMİŞ İNŞALLAH TEALA BU ELİM KAZA VB KURTULACAKSINIZ DİYEREK VE KÖY (BELDE) ADINA KURBANLAR KESİLMİŞ ZAMAN SONRASI ELİM KAZALAR VE NÜSUBETLER KESİLMİŞ VE O GENÇECİK HAYATLARI ELİM KAZALAR EN AZEMİ ŞEKLİYLE AZALMIŞTIR DEDİ. BEN SAHSIM OLARAK ÇOK BASİT BİR ŞEYİ NİYE YAPAMAYALIM DEDİM, AMA BENİM HATAM TAM ANLAMIYLA ANLAYAMADIMKİ BU İŞİ GEÇİKTİRDİM, TAKİ NUFİ OĞLU RAHMETLİ SERKAN ERKÖK KARDEŞİMİZİN ELİM KAZA SONUCU KAYBETTİĞİMİZDE VE HEMEN KARAR ALDIM. KÖYÜMÜZ ADINA BU KÜÇÜK AMA BÜYÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRMEYE ÖNCE BU YAZIYLA DUYURMAK İSTEDİM. SAYGIDEGER KÖYLÜLERİM VE OKUYUCULARIM, YAPACAĞIMIZ İŞ KÖYLÜLERİMİZDEN SADECE 7 (YEDİ) ADET KÜÇÜKBAŞ KURBAN TAKRİBEN FİYATIDA 500TL VE 750TL CİVARINDADIR, TABAN FİYATINDA 7x500:3.500TL TAVAN FİYATINDAN 7x5250TL TUTUYOR, BİZE 6.000TL VEYA 7.000TL CİVARINDA MEBLA GEREKMEKTEDİR, SON 5 YIL İÇERİSİNDE KAYBETTİKLERİMİZ ***ÖLÜMLÜ KAZALAR RAHMETLİ OLAN ALİİHSAN UÇAR, MUSTAFA TURGUT, KADİR ÖZEL, ALİ EVCİ, ERSİN ÖZÇELİK, SERKAN ERKÖK, ÖZGÜR ADIGÜZEL, ORÇUN ADIGÜZEL*** ENGELLİ KALANLARIMIZDA HASTA OLANLARIMIZ KÖYÜMÜZDE DOĞUMDAN ENGELLİ ORANIN YÜKSELMESİ YANİ YİTİP GİDEN GENÇECİK HAYATLAR İÇİN ÇOK DEĞİL KÖYLÜ OLARAK YAPABİLİRİZ DİYORUM. YARIN BİZİM ÇOCUKLARIMIZIN BAŞINA GELMEYECEĞİ NE MALUM GELİN KÜÇÜK KURBAN SADAKASIYLA BÜYÜK BELALARI KÖYÜMÜZDEN DEF EDELİM İNŞALLAH… OLURMU OLUR BİZ TEDBİRİMİZİ ALALIM, TAKDİRİ RABBİMİZE BIRAKALIM, NİYETİMİZ HALİS OLSUNKİ DUALARIMIZIN KABUL OLMA ORANI YÜKSEK OLSUN.

YAPILMASI GEREKEN İŞLER; HERKESDEN BU MEMLAYI RESMİ OLARAK GERÇEKLETİRMEK İÇİN, MUHTARLIK RESMİ GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAMADIĞIN DOLAYI RESMİ OLARAK KÖYÜMÜZ DERNEĞİ ‘’DURAK DAYANIŞMA DERNEĞİ’’ ADIYLA MAKBUZ KARŞILĞI TOPLANIP VE YAPILAN BÜTÜN ÇALIŞMALARDAN SONRA DURAK MAH. KAHVEHANESİ İLAN PANOSUNA ASILARAK ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİLECEKTİR.
YAPILACAK İŞLEM; KURBANLAR ALINDIKTAN SONRA KÖY MUHTARLIĞI (YEMEK SALONU) ÖNÜNDE VEYA SİZ KÖYLÜLERİMİZ DAHA İYİ FİKRİ ALINARAK UYGUN BÖLGEDE KURBANLARIMIZ DUA EŞLİĞİNDE KESİLECEK VE KURU GIDA ALINARAK KÖY YEMEK SALONUNDA PİŞİRİLEREK KÖYLÜMÜZE TAKDİM EDİLECEKTİR.

NOT: BAŞKA UYGUN FİKRİ OLAN OLURSA HEP BERABER DEĞERLENDİRMEYE AÇIKTIR.