Tarihi Hanlar yeniden inşa ediliyor

Vor
Weiter
2018-06-07_00_hanlar.jpg

08 Haziran 2018 - Derebucak ilçesi Durak Mahallesi'nde, takriben 1800'lü yılların sonundan kalma tarihi hanlar yeniden inşa edilerek turizme kazandırılacak.

Derebucak Kaymakamı, yıllardır atıl kalan tarihi hanın turizme kazandırılacağını söyledi.

Durak Mahallesi'nin geçmişte kervan yolu üzerinde yer almasıyla tarihi öneme sahip olduğuna dikkati çeken Derebucak Kaymakamı, şunları kaydetti:
"Biz de valiliğimizin desteği ve belediyemizin aracılığıyla hanları yıkıp yeniden aslına uygun olarak inşa etmeye başladık. Daha önce kaymakamlığımız ve belediyemiz ile restore edilen göç yolu sayesinde ilçemizde doğa yürüyüşü yapma imkanı bulan yerli ve yabancı turistler tekrar hanlaımıza gelerek burada eskiden olduğu gibi dinlenme imkanı bulacaklar."

Durak Mahalle Muhtarı Mustafa Eser Atalay da belediye tarafından hazırlanan proje doğrultusunda, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan alınan izin, Konya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından tahsis edilen kaynakla yeniden inşa işlemlerine başladıklarını söyledi.

Yeniden inşa çalışmalarının kısa sürede tamamlanmasını planladıklarını ifade eden Atalay, "Bu eserin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekli. Yapım tamamlandığında mahallemize kültür ve doğa turizmi için gelenler burada dinlenme imkanı bulacak bir mekan haline getirerek halkımızın ve turizmin hizmetine sunacağız." diye konuştu.


Bu Haber 08.06.2018 tarihinde saat 10:29:16 itibariyle Site Editörü tarafından eklenmiştir.