Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri Projesi tanıtıldı

Selçuk Üniversitesi ile Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından bu yıl ilk kez verilecek olan ‘Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri Projesi’ İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Oldukça sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akkanat ve eşi Feride Akkanat, kardeşi Kamil Akkanat, Eski Bakanlardan Işın Çelebi ve eşi Şükran Çelebi, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanları Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş ve Prof. Dr. İbrahim Ercan, Ödül Programı Sekreteri Öğr. Gör. Ömür Hakan Kuzu ile ulusal medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

SELÇUK, DÜNYA SIRALAMASINDA 724’ÜNCÜ

Toplantının açılış bölümünde ilk olarak Selçuk Üniversitesi tarafından hayırsever- işadamı Ali Akkanat için hazırlanan VTR izlendi. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Selçuk Üniversitesi 74 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitenin büyüklüğü sadece öğrenci ya da birimlerinin sayıca fazlalığından değil, başarılı çalışmalarıyla da kendini göstermektedir. Üniversitemiz bünyesinde yer alan Konya Teknokent, firma sayısı açısından Türkiye’de ikinci sıradadır. Üniversitemiz, dünya üniversiteleri sıralamalarında 724’üncü sırada olup, Türkiye’de ise ilk 10 üniversitesi arasında bulunmaktadır.” dedi.

“ÖDÜLLER TOPLUMA ÖRNEK OLACAK”

Selçuk Üniversitesi’nin Ali Akkanat gibi önemli bir destekçisinin olmasından gurur duyduklarını ifade eden Rektör Gökbel, “Ali Bey, eğitim adına yaptıklarıyla hem eğitim camiasında hem de yükseköğrenimde her zaman hayırla anılacak bir isimdir. Biz kendisi ile çıktığımız Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri yolculuğunda topluma örnek olmak adına sosyal sorumluluk alanına bilimsel bir alt yapı eklemeyi amaçladık. Bu nedenle bu konudaki akademik ve bilimsel çalışmaların ödüllendirileceği bir program oluşturduk.  Bu sürece Cumhurbaşkanımızın Basın Başdanışmanı Sayın Ahmet Sever başta olmak üzere seçici kurul üyesi akademisyenlerimizin de katkısı büyüktür. Akkanat Ailesi’ne, bu organizasyonu gerçekleştirenlere ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Son olarak bu program vesilesiyle önceki Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Süleyman Okudan’a Ali Bey’i üniversitemize yatırımlarda bulunmak konusunda ikna ettiği için, hayırsever- işadamı Ali Akkanat’a da Üniversitemize yaptığı hizmetlerden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Gökbel, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri tarafından çift beyaz kanat ve kalem şeklinde tasarlanan ‘Ödül Heykelciği Prototipi’ hakkında bilgi verdi.

Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri içinde yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever ise,  Ali Akkanat’ın Beyşehir ve Konya’da toplumsal bilinçle yapmış olduğu işleri İstanbul’da da sürdürdüğünü belirterek, teşekkürlerini iletti.

            “ÖDÜLLER BENİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR”

          Kendisi için hazırlanan VTR’yi izlerken çok duygulandığını ve daha neler yapılabileceğini düşündüğünü ifade eden Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Ali Akkanat, “Bu ödül, sosyal sorumluluk alanındaki bilimsel çalışmalara verilecektir. Ben, her yıl yaptırmaya çalıştığım ilkokul, lise ve fakültelerin ötesinde bir sosyal sorumluluk anlayışına sahibim. Örneğin Anadolu’nun bir köyünden çıktığım ve 28 yılı aştığım bu yolculukta ilçemizde lise ve üniversiteyi bitiren gençleri yanıma alarak hepsine iş kurdurdum. Başarılı olanlar yoluna devam ediyor, olamayanlara da ortak oldum. Şu an 200’e yakın anonim şirket kurdular ve hepsiyle gururlanıyorum.  Bu benim en büyük sosyal sorumluluk hizmetim. Tabi ki yapılan okullar, hastane ve kültür hizmetleri de önemli. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel hocamızla başlattığımız bu program beni çok heyecanlandırdı. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu program, sosyal sorumluluk anlayışına bilimsel bir temel kazandırmak adına önemlidir. Ayrıca bu programın gerçekleşmesinde ve Beyşehir’de bir kampüs ve yükseköğretim ortamının oluşturulmasındaki emeklerinden dolayı özellikle Prof. Dr. Süleyman Okudan’a ve Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş’e de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

ÖDÜL KİMLERE VERİLECEK?

Selçuk Üniversitesi ile Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri, sosyal sorumlulukta paydaş katılımına katkı sağlayanları desteklemeyi amaçlıyor. Sosyal, ekonomik ve çevre konularında sorumlukların yerine getirilmesine imkan sağlayacak, toplum kalkınmasına katkıda bulunacak olan ödüller, sosyal sorumluluk konusunda Türkiye’nin ve Türk insanının gelişmesine katkıda bulunacak kişi ve kurumlar ile sürdürülebilir ekonomik gelişme ve toplumsal refah, yaşanabilir bir dünya için ekonomik, çevresel, kültürel, sosyal gelişmeye katkıda bulunacak lisansüstü ve akademik çalışma yapan kişi ve kurumlara verilecek.

Adaylar ödül programına sadece bir eserle ve şahsen 17 Mayıs 2013 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Başvuruda bilimsel çalışma ödülü kategorisinde eserlerin ‘lisanüstü’ ve ‘akademik’ çalışma olma şartı aranıyor. Birinci olan eserin 25 bin, ikincinin 15 bin, üçüncünün 10 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmada 5 bin TL de mansiyon ödüllerine verilecek. Ayrıca sosyal sorumlulukta öncü kişi ve kurumlar için özel tasarlanmış ödül heykelciği de sunulacak.

Kaynak (selcuk.edu.tr): Ali Akkanat Sosyal Sorumluluk Ödülleri Projesi İstanbul’da Tanıtıldı

Proje Tanıtım Sitesine git