Durak Köyü

Genel Bilgileri

Durak Köyü Amblemi
Nüfusu: 366 (2017 verilerine göre)
Hanesi: ~ 245
Rakımı: ~ 1500 m.
Yüzölçümü: ~ 100 km²
Posta Kodu: 42480
İli: Konya (uzaklığı 130 km.)
İlçesi: Derebucak (uzaklığı 25 km.)
Elektrik ve Su Şebekesi: Var
Kanalizasyonu: Var (2000 yılından buyana)
Yolları: Kilittaş (2008 yılından buyana)
Hızlı İnternet Erişimi (ADSL+): Var (31 Temmuz 2008 yılından buyana)
Baz İstasyonu: Kısıtlı

 

Tarihi

Köyümüzün tarihi tam olarak bilinmemekle beraber yaklaşık 400 ila 600 yıllık bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir.  

Coğrafi Konumu

Durak Köyü, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Bölgesi Yöresi’nde ve Orta Torosların arkasında bulunan yayla çanağında yer almaktadır. Doğusunda Taraşçı Kasabası, kuzeyinde Tepearası Köyü, kuzeybatısında Huğlu Kasabası, batıda Gencek Kasabası, güneybatısında Derebucak İlçesi, güneyinde Uğurlu Köyü ve güneydoğusunda Seydişehir İlçesi ile çevrilidir.  

Tarihi Eserleri

Durak Köyü’nde fazla tarihi esere rastlanmamakla beraber köy girişinde iki adet tarihi Han (Kervansaray) bulunmaktadır. Ayrıca Kabaağaç (en az 200 yaşında), Tekke (yağmur duası yapılan yer), Belik Çam Ağacı (kökten geçirme), Sulu İn Mağarası (50 m. uzunluğunda) gibi tarihi değerler, zamanla bakımsızlıktan yıkılmış güzide evlerin kalıntılarına raslamak halen mevcuttur.
 

Doğal Güzellikleri

Köyün etrafı dağlar ile çevrili orman eteklerine yerleşmiş, güneyinde yazılı yaylası tarihi yazılı taşı ile, doğusunda Rize beli yaylası, batısında Gencek beli, kuzeyinde Manastır beli ile çevrili bütün doğal güzelliklere sahip olup iklim olarakta Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi iklimine sahiptir.
 

 

Dağları

Kuzeydoğusunda Yünlüdağ, Güneybatısında Akdağ, Güneydoğusunda Küpedağı ve Batısında Karacadağ bulunmaktadır.

 

Ekonomisi

Durak Köyü halkının eskiden geçim kaynağı olarak hayvancılık ve tarımla geçinmekte olup zaman içerisinde arazi verimsizliğinden dolayı gençler yüksek okullarda okumuş ve kamu işlerinde çalışmaya başlamışlardır. Bir kısmıda yurtdışına özellikle Almanya’ya çalışmaya gitmişlerdir. Bunlardan biride Öğretmen olarak Almanya’ya giden Ali Akkanat‘ın Almanya ve İstanbul’da Tekstil Sektörüne başlaması ile köyümüz insanına yeni bir ışık doğmuş ve bu vesile ile köydeki bütün gençlerin İstanbul’a bu Sektörde çalışmaya başlaması ile köy yeni bir ekonomik güç kazanmıştır. Zaman içerisinde işçi veya yönetici olarak çalışan kişiler kendi işlerini kurmuş ve geniş çapta istihdam sağlamışlardır. Yöremiz ekonomisine güç kazandırmak için Beyşehir’de hizmete giren Beyteks Tekstil Fabrikası hem köyümüze hem ilçeye hemde çevre köylere iş ve aş imkanı sağlamıştır. Şuanda köy ekonomisinin büyük kısmı tekstil sektörüne kaymıştır.  

Mahalleleri

Yukarı Mahalle, Harman Mahallesi, Öte Mahalle  

Sosyal Hizmet Binaları

 
Durak Ömer Akkanat Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) Durak Ömer Akkanat Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) 1978 yılında köy odasının Ortaokula dönüştürülmesi ile başlayan ve daha sonra imece usulü ile yaptırılan Ortaokul ve İlkokul 1999 yılında tekrar Müteşebbislerimizden Ali Akkanat bey (Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı) tarafından Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olarak yaptırılmıştır.
 
Şerife Akkanat İlköğretim Öğrenci Yurdu ve Öğretmenler Lojmanı Şerife Akkanat İlköğretim Öğrenci Yurdu ve Öğretmenler Lojmanı 1999 yılında yaptırılan Ömer Akkanat Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’na ek olarak öğrencilerin kalabilecekleri bir sosyal bina olarak Ali Akkanat bey (Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı) tarafından yaptırılmıştır.
 
Durak Köyü Camii Durak Köyü Camii ve İmamı Köyümüzün eski Camisi 1994’de Ali Akkanat bey (Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı) tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Camimizde şuan itibariyle kadrolu İmam bulunmamaktadır.
 
Durak Köyü Sağlık Evi Durak Köyü Sağlık Evi Ali ve Şerife Arıkan Durak Köyü Sağlık Evi 1997 yılında Müteşebbislerimizden Yakup Arıkan bey tarafından yaptırılmıştır. Çalışma Saatleri: Hemşire: Var Doktor: Cuma günleri saat 12:00 – 14:00 arası bulunmaktadır
 
Durak Köyü Halk Evi ve Muhtarlık Ofisi Durak Köyü Halk Evi ve Muhtarlık Ofisi Durak Köyü Halk Evi 2007 yılında Müteşebbislerimizden Özcan Güneş bey tarafından Hatice ve Kamil Güneş adına yaptırılmıştır. Temmuz 2007 ‘de hizmete açılan bu bina tüm köylülerimizin düğün, sünnet ve toplu yemek vermek için kullanılmaktadır. Ayrıca Durak Köyü Muhtarlığı köylülerine bu binada hizmet vermektedir.

 

Sosyal Tesisleri

Durak Köyü Halı Sahası

Durak Köyü Halı Sahası Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Akkanat bey tarafından Ağustos 2012 yılında yapımı tamamlanan Halı Saha köyümüz gençlerine ve civardaki yakın komşularına hizmet vermektedir.

 

Köy Odaları

Her üç Mahallede’de bulunan Odalar bir nevi yabancılar için Otel hizmeti vermektedir.
Aynı zamanda bu odalarımızda bayramlarda Mahalle sakinleri bir araya gelerek, birlikte bayram yemeklerini yerler ve sohbert ederler.
 Durak Köyü Yukarı Mahalle Odası (Eski orjinal hali)Durak Köyü Harman Mahalle Odası (Eski orjinal hali)Durak Köyü Öte Mahalle Odası (Eski orjinal hali)

 

Sülaleleri

Abdrışlar – Hummael; Arıklar – Kükkeler; Çakalel; Diğirel; Ecirel; Göğüşler; Hacı Abdullahlar – Köleel; İbiş Ahmetler; İmamlar – Mulla Mehmedel; Kara Memedler; Kel Kerimel; Keyalar – Kel Mahmutlar (Ekizler); Zıngacılar; Mısırlıoğulları (Kocabaşlar); Köse Hasanlar; Köseler; Manavlar; Mıhlılar; Musalar; Tombaklar – Topal İbişel;  

Yayın Eserleri

 

 
Durak Köyü “Tarihi – Aile Şecereleri”  Yazarı: Ömer Lütfi DURSUN
 
Durak Köyü “Gelenek, Görenek ve Atasoyları” Yazarı: Vehbi DURMUŞ
 
Kardelen Kültür ve Sanat Dergisi Yazarı: Durak Ömer Akkanat YİBO
 
www.durakkoyu.com Hazırlayan ve Sunan: Sakin Evci