Yemekleri

HOLUSKA

Orta katılıkda hamur yuğrulur nemli bir beze sarılarak yarım saat kadar bekletilir diğer yandan çökelek lor yarım yağlı ufalanrak hazırlanır hamur iki ceviz büyüklüğünde alınarak yuvarlak hale getirildikden sonra parmaklar arasında yassıtılarak daire biçimine getirilir daire biçimindeki hamurun ortasına uzunlamasına çökelek yayılır ve daire biçimindeki iki hamur iki ucundan yapıştırılarak kapanır ve tepsi veya sini gibi birşeyin üzerine yayılarak birkaç saat kurumaya bırakılır sonra kaynamakda olan suyun içine atılarak pişinceye kadar kaynatılır tencereden alınarak bir süzgece konur ve üzerinden soğuk su geçirilir tekrar piştiği tencereye konan holuskaların üzerine kızartılmış tereyağı dökülerek yenir.


TAVADA BÖREK
• 2 adet yufka
• 1 su bardağı beyaz peynir
• 1 su bardağı çökelek
• yarım demet maydanoz
• 1 adet yumurta
• 1 kahve fincanı sıvıyağ
• 1 kahve fincanı yoğurt
yufkaları dörde bölün, beyaz peynir, çökelek ve ince kıyılmış maydanozu katın, karıştırın. Bir kapta yumurta, sıvıyağ süt ve yoğurdu çırpın. Bu sostan yufkaya 2 kaşık döküp, yufkalardan ikisini serin. Peynirli karışımı üzerine dökün, ardından yufkaları gözleme şeklinde katlayın. Tavayı sallayarak kısık ateşte iki tarafı çevirerek kızartın.


BULGUR PİLAVI
Malzemeler: (4 kişilik)
• 1.5 su bardağı iri bulgur
• 1 çorba kaşığı tereyağ ( margarin yada 3 çorba kaşığı bitkisel yağ)
• 1 adet küçük soğan
• 1 adet küçük patates
• yarım çorba kaşığı salça ( yazın 1 adet domates rendesi de koyabilirsiniz)
• yarım çay kaşığı kırmızı biber
• 2.5 su bardağı kaynak su
• tuz
Yapılışı:
1. Pilav tenceresinde soğan ve patatesleri yağda güzelce kavurun.
2. Salçasını, bulguru ve kırmızı biberi ilave edip 3-4 dakika kadar da kavurun.
3. Sıcak suyunu ve tuzunu ilave edip suyunu çekene kadar pişirin.
4. Suyunu çekince bir tahta kaşıkla pilavı güzelce bir karıştırın ve üzerini düzeltin. Kapağı kapalı bir şekilde 15 –20 dakika demlendikten sonra sıcak olarak servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun


TARHANA AŞI
Tarhana aşı: Tarhana yazın, kış mevsiminde yenilmek için hazırlanır. Koyu ayran ve yarmanın karıştırılıp kurutulması ile elde edilir. Kurumuş haldeki tarhana su içerisinde yumuşamaya bırakılır. Daha sonra tuz ilave edilir ve kaynatılır. piştikten sonra üzerine yağda nane yakılır.


BULGUR AŞI
Kullanılan Malzemeler:
PAPARA (PATATES) Bulgur 1 Su bardağı ,Soğan Arpacık soğan 10 adet ,Patates Küçük patateslerden 10 adet, Nohut, 1 Su bardağı, Kurutulmuş biber, bir kaç adet Kemikli (Et suyu) 5 Su bardağı,Mercimek 1 Su bardağı
Yapılışı:
Yağ tencereye konur salçayla birlikte ezilir. Bulgur yeşil mercimek konur. Et suyu veya ılık su, ölçüsünde ilave edilir. Kaynamaya bırakılır. 10-15 dakika kaynadıktan sonra küçük arpacık soğanlar atılır, pişmeye yakın küçük patatesler atılır .Önceden haşlanmış nohut ilave edilir . Kaynamaya bırakılır .İsteğe göre kavurma et, kurutulmuş acı biber katılarak yemeğe lezzet verilir. malzemeler
1 kg patates
2 adet iri kuru soğan ( 3 adet de olabilir)
yarım çay bardağı sıvıyağ
2 yemek kaşığı salça
pulbiber
patatesler haslanır ve haslandıktan sonra ezilir ama cok ufak olamayacak arada iri parcalar da bırakın, soğanlar yemeklik doğranır sıvıyağ ile güzelce kavrulur iyice pişene kadar ,kavrulduktan sonra salça ve pulbiber eklenır, salçası kavrulduktan sonra patatesler eklenir ,iyice bir karıştırıldıktan sonra servise hazır.


DÖĞME AŞI – KEŞKEK
Alanya dışında keşkek olarak bilinen Döğme Aşı, genelde hasat zamanı alınan sert buğdaydan yapılır. Doğranan soğanlar tuzla birlikte tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Buğday taneleri yıkanıp temizlenir. Taştan yapılan el değirmeninde çekilen buğday, dış kabuğundan ayrılır. Temizlenen buğday, tencerede kavrulan soğana katılır ve pişinceye kadar altı tutturulmadan sürekli karıştırılır. Muhallebi görünümüne gelen döğme aşı, üzerinde tereyağı eritilerek sıcak sıcak yenir.


PALİZE
• 5 su bardağı su
• 1 su bardağı şeker
• ½ su bardağı buğday nişastası
• 1 su bardağı su
Yapılışı
Şekerle suyu kaynat. Nişastayı su ile ez, kaynayan şekerli suya karıştırarak ilave et. Şeffaflaşıp katılaşınca kaselere dök, soğuyunca servise al.


ÜSTÜNDEN DÖKME
Yufka ekmeklerden kalan kırıntılar atılmaz biryerde biriktirilir belli miktara gelince ekmekler dahada kırılarak ufalanır bir yandan sıcak su hazırlanır kaynayan suyu ekmeklerin üstüne dökerek yumuşaması sağlanır diğer yandanda bir tavada eritilmiş bulunan tereyağı üstüne dökülerek sıcak sıcak yenir yemeğin içine çökelekde eklenebilir kavurma eklendiğide olur.


EKMEK ÖYMESİ
yufkalar saçda kızartılır gevretilir ekmek soğuyunca küçük parçalara ayrılır ufalanır tavada kızarmakda olan tereyağının üstüne dökülerek yağın emilmesine kadar karışdırılır hazırlanan bu yemek istenirse kaşıkla istenirse yufka ekmeğin arasına sıkılarak yenir ekmek kırıklarının yağa döküldükden sonraki karıştırma sırasında istenirse yumurta kırılır çökelek peynir eklenir kavurma eklenebilir.


GÖLLE AŞI
tarhana aşı gibi pişirilir sonradan içine unöymeci nohut sarımsak katılıp karıştırılır kaynatılır sarımsaklı yoğurt eklenerek daha leziz hale getirilebilir.


ÖYMEÇ AŞI
kızarmakda olan yağın üstüne un yavaş yavaş dökülürken bir yandanda karıştırılır bu sırada küçük hamur parçaları oluşur un biraz kızardıkdan sonra sonra su dökülerek pişirilir diğer bir şekilde ise un ayrıca yağda kavrularak kızartılır su eklenerek unaşı elde edilir.


UN AŞI
tava veya tencereye bir miktar tereyağı konur ve eritilir kızarmak üzereyken un yavaş yavaş dökülür ve yağ ile karıştırılarak kızartılır belli bir kızarma pişme aşamasına gelince sıcak su dökülerek karışdırılır ve pişirilir kaynaması bittikden sonra karıştırma bırakılır.


UN BULAMACI
unaşı gibi hazırlanır ancak un bu kez soğuk su içine dökülerek karıştırılırken bir kısım un toğak topak olur ve karışdırılmaya devam edilir kaynadıkdan sonra pişirilir ve üstüne eritilmiş yağ dökülür.


ERİKLİ AŞ
yaz aylarında ekşi erikler çekirdekleri çıkarıldıkdan sonra hamur haline getirilir ve unla karışdırılarak kurutulur kış gelince kurumuş erikli hamur ıslatılarak tarhana aşı gibi pişirilir.


FİNK AŞI
fiğ denen bu bitki aslında hayvan yemi olarak kullanılır ancak yokluk içindeki eski zamanlarda fasülye pişirilir gibi pişirilip yenirdi zaman zaman pimiş fiğler bulgur pilavının içine katılarak da yenirdi.


MIKLA
tereyağı bir yandan eritilirken içine soğan doğranır salça şurup konur ve kızartılır çeşitli biçimlerde kesilmiş olan patatesler eklenir tuz ve biber eklenerek kapalı olarak pişirilir isteyenler mıklanın içine kavurma koyar yada pişme işinin sonuna doğru yumurta kırılır.