Ali Akkanat (Akkanat Yönetim Kurulu Başkanı)

Ali Akkanat (Akkanat Yöneti Kurulu Başkanı)
Ali Akkanat

Ali Akkanat Beyşehir’in Durak köyünde 1952 yılında doğdu.Doğduğu köy ‘Öğretmen Köyü’ olarak anılmaktaydı. İlkokulu Durak köyünde bitirdikten sonra, Konya’nın Ereğli İlçesi’nde İvriz Yatılı Öğretmen Okulu’nda başlamış ve Trabzon Erkek Öğretmen Okulu’nun başarıyla tamamlamıştır.

1970-71 Eğitim ve Öğretim döneminde ilkokul öğretmeni olarak Erzurum,İspir İlçesi’nin Laleli köyünde göreve başlamıştır.Dört yıl boyunca görev yaptıktan sonra tayini Beyşehir’in Karaali Köyü İlkokulu’na çıkan Ali Akkanat,1975 yılı Mayıs’ında evlenmiştir.

1976 Haziran’ında Almanya’ya giden Ali Akkanat Alman Okulları’nda Türkçe öğretmeni olarak görev almış ve oraya yerleşmiştir.

Almanya’da Türk çocuklarının iyi eğitilmesi için gayret eden Ali Akkanat öğretmenlikten arta kalan zamanlarını küçük çapta ticaret ile uğraşarak değerlendirmiş ve gelecekteki Akkanat Holding’in temellerini atmaya başlamıştır.

1985 yılında 14 yıl süren öğretmenlik hayatından ayrılarak,Almanya’da ilk girişimci Türkler arasına giren Ali Akkanat Almanya’da Ayteks firmasını İstanbul’da Beyteks konfeksiyon şirketini kurmuştur.İstanbul konfeksiyon üretimi Almanya’da bu ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmaya başlamıştır.Pazar ağı geliştikçe 1987’den itibaren şirket sayısını artıran Ali Akkanat,örgü kumaş ve boyahane tesislerini kurup konfeksiyon üretimi ile birleştirerek tesisleri entegre haline getirmiştir. 

Ali Akkanat kurduğu şirketleri 1992 yılında Akkanat Holding bünyesinde birleştirmiştir.1993 yılında iplik üretimine giren Ali Akkanat sahibi olduğu entegre tesisler ve şirketler nedeniyle sanayici ünvanına ulaşmıştır.

Tekstil sektöründe büyümeyi sürdüren Ali Akkanat diğer yandan turizm sektöründe yatırım yapmak üzere Beytur Şirketi’ni kurmuştur.Bu sektörde 1989 yılında ilk otel yatırımına başlayarak 1 Nisan 1992 tarihinde Club Otel Sirene’yi hizmete açmıştır.Turizm sektörünün önemli bir halkası olan golf turizmine yönelen Ali Akkanat bu amaçla Antalya Golf Kulübü Turizm A.Ş. ni kurarak 2002 yılı itibariyle 2×18 delikli Türkiye’nin en büyük golf sahasını işletmeye açmıştır.

Akkanat Holding’e ait şirketler tekstil,turizm,inşaat ve gıda sektöründe bu güne kadar 300 milyon dolarlık yatırım yaparak ülkemizde her yıl 100 milyon dolara yakın ihracat ve turizm geliri sağlamaktadır.Akkanat Holding bünyesinde 4000 kişi istihdam edilmektedir.

Doğduğu köyü,Beyşehir’i ve Konya’yı hiç ihmal etmeyen Ali Akkanat Anadolunun tekstil sektörüne ait en büyük entegre tesisini Beyşehir’de kurarak kendi yöresini insanlarını sosyal ve ekonomik yönden büyük katkıda bulunmuştur.Diğer tarafdan Seydişehir ilçesine ayrı bir konfeksiyon fabrikası kurmuştur.Bugün için bu yörede 1500 kişi Akkanat Holding tesislerinde çalışmaktadır.

Ali Akkanat ülkesinin kalkınmasına yönelik eğitim ve sağlık hizmetlerine destek olabilmek için 1993 yılında Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurmuştur.Bugüne kadar 2000’in üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağlayan Akkanat Vakfı her yıl yaklaşık 650 öğrenci sürdürmekte ve burs verdiği öğrencilerin başarılarınıda yakından takip etmektedir.

Diğer tarafdan 2002 yılında Akkanat Vakfı Beyşehir Devlet Hastanesi’nin ek bina inşaatı ile iç donanımlarını satın alarak yörenin sağlık hizmetine katkıda bulunmuştur.

Ülkemizin başarılı bir geleceğe ancak iyi eğitim almış başarılı öğrencilerin yetiştirilmesiyle ulaşacağına inanan Ali Akkanat ülkesine yaptığı yatırım hizmetleri ile eğitime verdiği destek ile 2000 yılında Cumhurbaşkanı tarafından ‘DEVLET ÜSTÜN HİZMET’ madalyasıyla onurlandırılmış,Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünce 2002 yılında FAHRİ DOKTORA ünvanı verilmiştir.

Ali Akkanat ve eşi dört kızı bir oğlu ile sürdürdüğü mütavazi yaşantısıyla ülkesine hizmet etmekte gurur duymaktadır.

Ali Akkanat daima ülkesi için çalıştı.Avrupa’da kazandıklarını Türkiye’de yatırıma dönüştürdü.Fabrikalar kurdu,bir çok entegre tesis inşa etti.Ama o, en büyük ve en anlamlı yatırımın eğitim alanında gerçekleşebileceğine inanıyordu.Ali Akkanat’a göre yaşamak için hava ve su ne kadar önemli ise eğitimde bir o kadar önemli idi.Bu nedenle Akkanat Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından bir çok okul yaptırıldı.Vakıf tarafından yaptırılıp Milli Eğitim Bakanlığına hibe edilen okullar şunlardır:

-Ali Akkanat İlköğretim Okulu / Beyşehir-KONYA(1991)

-Ali Akkanat Anadolu Lisesi / Beyşehir-KONYA(1994)

-Ömer Akkanat YİBO / Durak-Derebucak-KONYA(1999)

-Şerife Akkanat YİBO Yurdu / Durak-Derebucak-KONYA(1999)

-Yeniköy İlköğretim Ek Binası / Sarıyer-İST.(2001)

-Ali Akkanat İlköğretim Okulu / Akçalar Beldesi-Seydişehir-KONYA(2002)

-Ali Akkanat İlköğretim Okulu / Karahüyük Beldesi-Akşehir-KONYA(2003)

-Ali Akkanat Çok Programlı Lisesi / Uskumru Köyü-Sarıyer-İST.(2003)

-Halil Akkanat Çok Programlı Lisesi / Esenyurt-İST.(2004)