Hami Okur

Hami OKUR (Emekli, Durak Köyü Eski Muhtarı)

01.02.1944 yılında Konya Seydişehir’e bağlı şirin mi, şirin Durak köyünde doğdu Hami Okur Eğitmen Şakir ve Halime Okur’un ilk oğlu olarak dünyaya gelmiştir.1951 ve 1956 yıllarında ilkokulunu Durak köyünde bitirmiş olup 1958 ve 1962 yılları arasında Üzümlü Kasabasında terzi çıraklığını öğrenmek için şuanda Beyşehir esnafı olan şapkacıların atölyesine gitmiştir. 1962’den sonra çıraklık ve kalfalıktan sonra Durak köyünde Harman Mahallesindeki köy odasında terzi dükkanı açarak ilk mesleğini ve dükkanını askerlik çağı gelinceye kadar devam ettirmiştir. Askerlik çağı geldiği için 1964/1966 Temmuz’da Ankara Etimesgut’ta Tankçı olarak birliğine 24 ay olarak vatani görevini tamamlamıştır.
1966 Temmuz’da tekrar Huğlu Kasabasında terzi dükkanını açmıştır, 1967 Kasım ayında Durak köylü olan Fukara Abdullah Alıcıoğlu’nun kızı Nadime Alıcıoğlu ile birlikte kaçarak evlilik yapmıştır. 1970 yılında oğlu Cengiz, 1971 yılında kızı Leyla 1979 yılında oğlu Şakir dünyaya gelmiştir, 1971 eylül ayında kendi imkanlarıyla yurt dışına gitmek için turist olarak müracaat yaptığı, Almanya’ nın Wiesbaden şehrine çalışmak için gitmiştir. 1973’te 3 ay doldurduktan sonra dayısının oğlu olan Halil Koçak’la Fransa ülkesine geçiş yapmıştır.
Durak köylü olan abidin oğlu Bekir Alıcıgüzel’in aracılığı ile iş olanağı olarak orman sektöründe çalışmaya başlamışlardır, daha sonra Fransız iş adamı olan ………. Hami Okur’u Türkiye’ye göndererek turist olarak gittiği yurt dışına devlet kanalıyla oturum alarak tekrar gitmiştir. Hami Okur 1973-1987 yılına kadar çalışmış olduğu Fransa da kendi isteği ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır, gurbetten geldikten sonra Akkanat Holding bünyesi altında bulanan Durak köyünde Halıcılık faaliyeti gösteren Durhal Halıcılık firmasında iki yıl müdürlük yapmıştır. 1988 mahalli seçimlerinde muhtarlık adaylığını koyarak köy halkı tarafından Muhtar seçilmiştir. Tekrar başarılı güvenden sonra köy halkı 1993 yılında muhtarlık görevine devam kararı verdi. İki dönem muhtarlıktan sonra 1 dönem ara vererek tekrar çok çekişmeli geçen 2004 mahalli seçimlerinde adaylarını geride bırakarak yeniden köy muhtarı oldu. 2009 mart seçimlerinde bütün ısrarlara rağmen sağlık sorunları nedeniyle muhtarlık adaylığına koymadı. Hami Okur Şakir ve Halime Okur’un birinci çocuğu olup Dudu, Mehmet, Remzi, Hasan kardeşleri yaşamaktadırlar. Bütün hayat yükünü geride bırakarak hanımı Nadime Okur’la beraber Durak köyünde mütevazı bir hayat sürdürmektedir.DURAK KÖYÜ MUHTARLIĞI ZAMANINDA YAPTIĞI HİZMETLER VE SPONSORLARI:
-PTT BİNASI / AKKANAT HOLDİNG
-EV TELEFONLARININ BAĞLANMASI (TÜRK TELEKOM) / DEVLET TARAFINDAN
-SAĞLIK OCAĞI BİNASI / YAKUP ARIKAN
-MEZARLIK DUVARI / AKKANAT HOLDİNG
-ANA YOLUN GENİŞLENMESİ VE ASVALTLANMASI / AKKANAT HOLDİNG VE DİĞER İŞ ADAMLARI
-ŞEHİTLİK ANITI / İŞ ADAMLARI
-KİLİT TAŞI YAPIMI 4,5 KM / AKKANAT HOLDİNG VE DİĞER İŞ ADAMLARI
-ÖMER AKKANAT YİBO ŞERİFE AKKANAT YURDU VE LOJMANLARI / AKKANAT HOLDİNG
-RİZE BELİ ASVALTLANMASI / KÖY HİZMETLERİ
-İLK TELEFON REHBERİ BASILMASI / DURHAL AŞ.
-DÜĞÜN SALONU / ÖZCAN GÜNEŞ
-KANALİZASYON PROJE HAZIRLANMASI 1998 / HAMİ OKUR
-SU DEPOSU YAPIMI 400 TON-2009 / KAMİL AKKANAT
-MUSALLAYA KİLİT TAŞI DÖŞENMESİ / REMZİ OKUR
-MEZARLIK EVİ / ALİ AKÇAY
-CAMİ / AKKANAT HOLDİNG
-KÖR KUYUYA İÇME SUYU SONDAJI / KAMİL AKKANAT
-KÖY İÇİ HAN GİRİŞİ YOL YAPIMI VE ASVALTLANMASI / AKKANAT HOLDİNG VE KARAYOLLARI
-BEYOLUK İÇME SUYU GETİRİLİP DEPO KATILMASI / AYŞE ALICIOĞLU
-TRT BİNASI / ANTALYA TRT BÖLGE MÜDÜRLÜGÜ
-ELEKTRİK DİREK DEĞİŞİMİ / MEDAŞ AŞ.
-ADSL BAĞLANMASI / PTT
-ÇAYIRKUYU İÇME SUYU / AKKANAT HOLDİNG VE KÖY HİZMETLERİ
-DURAK KÖYÜ ÖMER AKKANAT YİBO GENÇLİK VE SPOR KULUBÜ DERNEĞİ KURUCU ÜYELİKHAZIRLAYAN VE SUNAN; AHMET ALİ EVCİ – 15.10.2011