Köşe Yazısı: Ahmet Ali Evci

ÖZÜRLÜ İLK ÖĞRETİM OKULU ÇALIŞMALARI NE AŞAMADA (PAYLAŞALIM)

Sayın okuyucu ve yorumcular, bundan önceki yazımda bahsettiğimi konu ile ilgili olarak, Beyşehir halkından beklediğim ilgiyi, yorum ve desteği göremedim. Beyşehirli ya gazete okumuyor ya da bu tür eğitim yardımlarına değer vermiyor, bu cümleleri ilgili ve duyarlı okuyucular üzerine almasın.
Bundan önceki yazıda bahsettiğim, Beyşehir’e ‘özürlüler okulu’ açılması ile ilgili olarak, yine, her zamanki gibi, imdadımıza Akkanat Holding yetkililerinden Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, yıllardır ekmek teknemiz olan, Kamil Akkanat Bey yetişti. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır, minnet borçluyuz. Allah’tan, O’nlara, başarılarla dolu bir ömür vermesini dileyerek, çok teşekkür ediyorum.
Beyşehir’e Özürlüler Okulu kazandırılabilmesi ile ilgili olarak, görüştüğüm, bütün kurum, kuruluş idarecileri dahil, tüm sivil toplumun düşüncesi, bu okulun Beyşehir’e açılabilmesi için, sadece Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akkanat ve Başkan Yardımcısı Kamil Akkanat’ı bu konuyu çözecek kişi olarak gösterdi. Ama ben, bu konuyla ilgili olarak bir başka hayırsever Beyşehirli hemşehirimizin çıkıp, bu işi biz, ya da ben yaparım demesini bekledim. Ali ve Kamil Bey’ler, bu tür işlerde hep var zaten.
Bu güne kadar, sayın Ali Akkanat ve Kamil Akkanat Bey bölgede buna benzer işlerde, yüz kat daha fazla hayırlı işlerde bulundular. Bu tür konularda, Konya ve civarının imdadına hep onlar yetişmiştir. Bu satırlardan sonra, özürlüler okulu projesi ile ilgili çalışmalar ne aşamada onu paylaşmak istiyorum.
30.09.2009 tarihinde Beyşehir İhsan Kabadayı İlköğretim Okul Müdürü Sayın Adnan Karanfil hocamla görüştüm. Sayın Karanfil, görüşme sonunda önceki yazımda belirttiğim, iki çocuğumun, özürlü ve eğitim çağında olup ama normal ilkokulda değil, özürlü ilkokulunda eğitim görmesi gerektiği kanaatine varıldığını, bu tür okulların içeriği hakkında fazla bilgisinin olmadığını, ama böyle bir okulun olduğunu bildiğini, bana bu okulların içeriğini ve hayatın eğitimle kazanıldığını, ufkun bununla geliştiğini, özürlü veya normal kişilerin hayatı bir nebze de olsa okul döneminde kazanacağını bilgisini aldım.
Bütün görüş ve araştırmam sonucu, okul yokluğundan kaderlerine terk edilmiş ve toplumda farklı şekilde bakılmakta olan özürlü bireylerimize bu okulun çok gerekli olduğu ve yaptırılacağı kanaatinde olduğum için görüşmelerime devam ettim.
Sayın Kaymakamımız Cumali Atilla, Belediye Başkanımız İzzet Taşcı, Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Taşdelen, Rehber Araştırma Merkezi Müdürü ve Sakatlar Derneği Başkanımız Nazmi Bahçeci, hepsiyle bire bir görüşme yaptım. Hepsi de, büyük destek vererek bizleri daha çok umutlandırdılar. Bu görüşmeler sonunda herkes tarafından, Sayın Ali Akkanat ve Kamil Akkanat Bey’in konuyla ilgili büyük umudumuz olduğu dile getirildi.
Araştırma ve görüşmelerimi daha genişleterek, Konya Selçuklu ilçesinde bulunan Yeryüzü Melekleri Derneği Başkanı Öğretmen Fatma Menekşe’nin yaptırmış olduğu Fatma Menekşe Özürlüler İlköğretim Okulu’nun saygı değer müdürü İbrahim Akbulut hocamla istişarelerde bulundum. Sayın Akbulut’ta candan ve içten davranarak bana yardımlarını esirgemedi.
Tüm bu görüşmeler ve çalışmalar sonucu hazırlamış olduğum okul proje dosyasını, sayın Ali Akkanat ve Kamil Akkanat Bey’e sunulmak üzere Beyteks Tekstil Fabrikası Müdürü Cahit Dursun Bey’e takdim ettim. Cahit Bey dosyayı inceleyip üst yönetimle görüşmek üzere dosyayı kabul etti.
Bu süre zarfında, rica-arz üzerine, ücrete talep muafı olarak, Durak Köyü Ömer Akkanat YİBO (okul, yurt ve lojman) ve Beyşehir Ali Akkanat MYO (ek bina, uygulama oteli ve 500 yataklı kız yurdu) plan ve projesini yürütmüş olan Mimar Hasan Hüseyin Kavaf Bey’le özürlüler okulu için proje ve maliyet görüşmesi yapılmıştır.
Beyteks Fabrika Müdürü Sayın Cahit Bey’e ve Mimar Hasan Hüseyin Bey’e üstlenmiş oldukları görevlerden dolayı kendilerine gönülden teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmalar sonunda Sayın Kamil Akkanat Bey’le görüşülerek okul projesi yapımının tamamını kendisi tarafınca yapılmasını için onayı alınmıştır. Sayın Hasan Hüseyin Bey tarafından hazırlanacak projeyi müteakip okul inşaatına başlanılacak.
Sakatlar Derneği aracılığı ile Beyşehir Belediye Meclisi’nden kısa zamanda çıkan kararla bu konuyla gerçekten ilgilendiklerini gösteren ilgililer beni ve özürlü toplumu çok müsterih kılmışlardır. Belediye, 3520 m2 arsayı Beyşehir özürlüler ilköğretim okulu yapımı için tahsis etti. Bütün Belediye Meclisi ve emeği geçen kişilere teşekkür ederim.
Ayrıca Beyşehir Sakatlar Derneği Başkanı Sayın Nazmi Bahçeci’ye bana her konuda (yazışma ve görüşmelerde) destek ve yardımlarını esirgemediği için tekrar teşekkür ederim. Kaderlerine terk edilmiş olan özürlü evlatlarımıza hayırlı olmasını diler, bu aşamadan sonra üstüne görev düşen bazı kurumlardan yapılması gereken işleri çabuklaştırılıp neticelendirmesini beklemekteyiz.
Mutluluk iki sözcükte gizlidir. “Sevmek ve sevilmektir.”

Ahmet Ali EVCİ – 14.01.2010