Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun

Miraç, zaman ve mekân mefhumlarını yok ederek arzdan semaya, maddeden manaya, sözden öze yolculuğun ifadesidir. Bir ilahi yükseliş, bir mukaddes arınma, bir semavi mesajdır. İnsanlık tarihinin en büyük mucizesidir.

Peygamber Efendimizin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da ilahi huzura yaptığı yolculuk sahip çıkmamız gereken kutsallarımızın ne olduğunu bize hatırlatıyor. Dönerken, Peygamber Efendimize hediye olarak verilen Namaz ve Bakara Suresi’nin son iki ayeti, felahı arayan bizlere muştular sunuyor. Miraç bize, insanı insan yapan değerin kul olma potasında erimek olduğunu öğretiyor.

Günümüzde insanoğlu büyük bir sınavdan geçiyor. Tüm dünya Koronavirüs salgınının pençesinde zor bir dönem yaşıyor. Rabbimizin gazabından O’nun rızasına sığınmayı dualarında eksik etmeyen biz Müslümanlara düşen; tüm tedbirlerimizi almak, devletimizin bu konudaki kararlarına uymak ve küllî iradeye teslim olmaktır.

Camilerimizin boş kalması nedeniyle içimizin yandığı bu mübarek günlerde, bize sıkıntılı zamanlarımızda sabır ve namazı tavsiye eden Cenab-ı Allah’a sabır ve namaz ile iltica ediyoruz. O’na, yine O’nun bize Miraç’ta armağan ettiği ‘Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme!’ duası ile yakarışta bulunuyoruz. Sadece Müslümanları değil tüm insanları Miraç ve Miracın getirdiği değerler üzerinde yeniden düşünmeye davet ediyoruz.

Bu meyanda Durak Köyü Resmi İnternet Sitesi ailesi olarak bu akşam idrak edeceğimiz Miraç Kandilinde hemşerilerimize, milletimize, ümmete ve tüm insanlık âlemine şifa, huzur, rahmet, bereket ve esenlik diliyoruz. Gecemiz mübarek olsun!