Opr. Dr. Halil ARICI (Genel Cerrahi Uzmanı)

Opr. Dr. Halil ARICI (Genel Cerrahi Uzmanı)Opr. Dr. Halil ARICI (Genel Cerrahi Uzmanı)

01.02.1944 yılında önceden Seydişehir’e bağlı Durak Köyü’nde doğmuş olup İlköğretimini 1956 yılında Durak İlkokulunda bitirdi. Konya Astsubay okulunu kazanıp bir yıl hazırlık okuyarak 1960 yılında derece ile Astsubay Okulunu bitirdiğinden Askeri liseye devlet tarafından gönderildi. Bir yıl Bursa Işıklar Askeri Lisesinde okudu. Okul kapatıldığı için Erzincan Askeri Lisesine gitti. Askeri liseyide derece ile bitirdiği için, üniversite sınavına girme hakkını elde etti. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi sınavını kazanarak harp okulundan ayrılıp Milli Savunma Bakanlığı adına askeri öğrenci olarak 1963 yılından 1969 yılına kadar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gördü. Tıp Doktoru unvanı ve teğmen rütbesi ile bir yıl Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Harp Cerrahisi ve tıp konusunda staj yaptı.
1970-1972 yıllarında Manisa 57. Er Eğitim Tümeni Doktoru olarak çalıştı.1972-1973 Mart’ına kadar Pınarhisar’da kurulan Atatürk’ün eski Alay komutanlığı yaptığı 57. Piyade alayın kuruluşunda ve alayın doktorluğunda görev yaptı.

1973-1977 yıllarında Gülhane Askeri Tıp Akademisi 1. Cerrahi Kliniğinde asistan olarak çalıştı. Genel cerrahi ve yüzbaşı rütbesi ile Erzincan askeri hastanesine tayin oldu.

1974 yılında Kırşehir kökenli öğretmen Ayşe Ruhan Akyürek (Arıcı) ile evlendi. İhtisas yaparken 1974 yılı sonlarında 4 ay Kıbrıs 58. Tümen seyyar cerrahi hastanesin başhekimi olarak görev yaptı. Erzincan askeri hastanesinde görev yaparken mecburi hizmetini tamamladığından 26 Kasım, 1979’da Binbaşı rütbesinde iken kendi isteği ile Kara Kuvvetlerinden istifa etti.

Konya Devlet Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı olarak 1979-1981 yılları arasında çalıştı ve Başhekim Yardımcılığı görevinde bulundu. Sonrasında bir yıl Konya da serbest doktor olarak çalıştı. Opr. Dr. Halil Arıcı (1944 – 2009)

1982-2009 yılları arasında eski Konya SSK Hastanesi, şimdiki adı ile Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde genel cerrahi uzmanı olarak SSK döneminde 6 yıl Başhekim Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1990-1992 yılları arasında Konya Karaman tabip odası genel sekreterliği yapmış olup, son beş ayda geçici tabip odası başkanı olarak görev almıştır.

1 Şubat 2009 yılında yaş haddinden emekli oldu. Evli, iki çocuk sahibidir. Çocukları: oğlu Ahmet Burak Arıcı (iktisat mezunu-Müteahhit, bekar) ve kızı Havva Pınar Arıcı (İngilizce Öğretmeni) olup Selçuk Üniversitesinde İngilizce okutmanı Ali Ergun ile evlidir.

1979 senesinde Askeri Doktorluk görevinden ayrılmasının sebebi çevresindeki insanları ölüm oranının yüksek olması ve Anne – Baba’sının 79 ve 83 yaşlarında bakıma muhtaç duruma kısmen düşmelerinden dolayı kendilerini yetiştiren insanlara yakinen daha faydalı olmak için ayrılmıştır.

Opr. Dr. Halil Arıcı (1944 – 2009)Op. Dr. Halil Arıcı; İstiklal Savaşı Gazisi Ahmet ve Havva Arıcı’nın altı çocuğundan 5’incisidir. Ablası Şefika Özel (öldü) Ramazan Özel ile evlidir ve dört çocuğu vardır. Diğer ablası Menekşe Güzel, Uğurlu Köyünden Mehmet Güzel ile evlidir ve yedi çocuğu vardır. Abisi Ali Arıcı köyün ilk maliyecisi olup çeşitli yerlerde mal müdürlüğü ve vergi müdürlüğü yaparak en son görev yeri İzmir Torbalıda emekli olmuş ve oraya yerleşmiştir. Seydişehir’li dadıların İbrahim ve Saliha Gönenç’in kızı Nuran Gönenç Arıcı ile evlidir ve öğretmen Sevim Özsavaş, Öğretmen Neriman Arıcı ve İktisatçı Ahmet Sadi Arıcı adlarında üç çocuğu vardır.
Küçük abisi Matematik Öğretmeni Mehmet Arıcı çeşitli yerlerde öğretmenlik ve idarecilik yaparak en son görev yaptığı Tire Lisesinden emekli olarak İzmir Torbalı’ya yerleşmiştir. Çocukları, Elektrik Mühendisi Tayfun Arıcı, Kimya Mühendisi Özlem Arıcı Dinarlı ilk eşi Gülgün Arıcı’dan olup, Çocuk Doktoru Ahmet Mutlu Arıcı ve Üsteğmen Fatih Arıcı Torbalılı Nimet Arıcı’dan olup dört çocuğu vardır. Kardeşi Hatice Türkmen Köyün ilk Hemşiresi olup Niksarlı Bekir Türkmen (öldü) ile evli ve Baş komiser Hakan Türkmen ve Çevre Mühendisi Ali İhsan Türkmen adında iki çocuğu ile Ankara da oturmaktadır.

Op. Dr. Halil Arıcı’nın Köye Hizmetleri:
– Durmuş Bircan’ın muhtarlığı döneminde 1970’de Mezarlık – Akseki eski kıvrıntılı yolu düzgün olarak köye yakışacak bir şekilde tarlaların arasından YSE ekibine yaptırtmıştır.
-Opr. Dr. Halil Arıcı (1944 – 2009) – 1983 yılında Akseki yolu köyün içine kadar o zamanki arkadaşı Konya YSE Müdürü Ahad Özdemir kanalı ile ilk asfaltı yaptırıldı.
– 1991 yılında köye ilk betonarme ev yaptırırken köyün su sıkıntısını fark etmiş 1992 yılında SHP-DYP hükümeti döneminde SHP il başkanı Dr. Recai Ersoy vasıtası ile Çayırkuyu mevkiine içme suyu için sondaj yaptırdı. Suyun bulunmasında Köyümüzden Şaban Özceylan’ın isabetli yer göstermesi vesile oldu. Öğretmen ve Sanayici Ali Akkanat’ın sondaj yerinden köyün su deposuna kadar aktarması köyümüzün suyunun kesilmeden akmasına sebep olmuşlardır.
– 2003 yılında İlyas Özel’in muhtarlığı döneminde Gevenni’den çıkartılan üç adet suyun köyün su deposuna yeğeni Mustafa Özel ile birlikte aktarılmasını sağladı.
– Köyde ve çevresinde muayene ve tedavi yapmadığı çeşitli konularda yol göstermediği hiçbir aile yoktur.

Hobileri: Gezmek, Tarih okumak, Belgesel hazırlamak, ev plan-projesi çizmek ve Bahçeciliktir. Arzusu; Köydeki tarihi eser olarak Hanların korunarak restore edilmesi ve köye yakışan bir kültür merkezinin oluşturulmasıdır.

-Dr. Halil Bey her toplumda bulunabilen saygıdeğer kişilikli bir tıp dahisidir. Hiç gurur yapmadan köylülerimize öylesine zor durumlarda Cenabı ALLAH’IN bize vermiş olduğu şifalarda hep vesile olmuştur.

Hazırlayan ve Sunan: Ahmet Ali EVCİ